Identyfikatory Szkolne

Informacje podstawowe

  • jak zabezpieczyć szkołę przed osobami z zewnątrz?
  • czy monitoring to wystarczające zabezpieczenie?
  • czy zamykanie na klucz szkoły to dobre rozwiązanie?
  • czy wejście na kartę do szkoły to skuteczne rozwiązanie?
  • czy wprowadzenie identyfikatorów do szkoły poprawi bezpieczeństwo?

Te pytanie nurtują wielu Dyrektorów szkół. Wybór odpowiedniego rozwiązania które dodatkowo nie może być drogie z względu na ograniczone środki finansowe nie jest łatwy. Na wszystkie te pytania można odpowiedzieć twierdząco TAK, ale pod jednym warunkiem, muszą być konsekwentnie przestrzegane i kontrolowane. Wprowadzenie identyfikatorów dla uczniów jest skutecznym wyróżnieniem uczniów w szkole jeśli uczniowi bez identyfikatora zostanie zwrócona uwaga że go nie nosi lub nawet otrzyma za to uwagę. Weście na kartę na teren szkoły również poprawi bezpieczeństwo na terenie szkoły, jeśli drzwi nie będą podpierane kołkiem, a osoba z zewnątrz w celu wejścia do szkoły będzie musiała skorzystać z Wideodomofonu lub dzwonka, a następnie zostanie wpisana do dziennika wejść i wyjść. W przypadku monitoringu, wystarczy od czasu do czasu wywiesić jakieś zdjęcie w gablocie z zarejestrowanym wybrykiem ucznia – to przypomni nieposkromionym, że nie będą bezkarni. Wejście na kartę to również skuteczny sposób na uciekinierów. Urządzenie umożliwia ustalenie godzin w których karta ucznia jest aktywna. Jeśli mimo tego uda mi się wyjść, brak zarejestrowanego wyjścia jest ewidentnym dowodem na jego ucieczkę, co może być przydatne dla udowodnienia rodzicom takiego faktu.

Najczęściej stosowane błędy

Błędy, które powinniśmy wyeliminować dbając o bezpieczeństwo szkoły

  • brak kontroli osób wchodzących na teren szkoły
  • monitoring wykonany z użyciem kamer niskiej jakości, czego efektem jest zapis video z którego nie można skorzystać
  • dziennik wejść prowadzony niesumiennie lub w ogóle
  • rejestrator Video jest umieszczony w miejscu łatwo dostępnym dla osób postronnych
  • pokój nauczycielski bardzo często jest ciągle otwarty bez kontroli osób wchodzących

Co możemy zaoferować

Jak możemy pomóc w ochronie szkoły?

Przede wszystkim zabezpieczenie wejść do szkoły na czytniki zbliżeniowe systemu kontroli dostępu. Wprowadzenie takiego systemu nie oznacza konieczności wykonania identyfikatorów dla uczniów. W identyfikatory mogą być wyposażeni tylko pracownicy, którzy dzięki tej karcie będą mogli wejść o każdej porze. System może być tak ustawiony, że drzwi będą automatycznie zwalniane w czasie przerw umożliwiając uczniom swobodne przejścia. Tuż po dzwonku zostaną zablokowane, dzięki czemu wejście do szkoły będzie wymuszone skorzystaniem z dzwonka lub domofonu. Tak wersja zabezpieczenia pozwala również na rejestrowanie czasu pracy pracowników. W sytuacji w której uczniowie również posiadają karty zbliżeniowe (identyfikatory), system umożliwia ustalenie godzin w których mogą wchodzić i wychodzić np. wejście do 8:05, wyjście zgodnie z planem lekcji.

Najczęściej wykonywanym przez nas zabezpieczeniem w szkołach, jest instalacja wejścia na kartę do pokoju nauczycielskiego. Wynika to częściowo z konieczności ochrony danych osobowych, ale również z chęci zabezpieczenia pozostawionych rzeczy nauczycieli. Nie bez znaczenie jest również fakt, że dorobienie kluczy dla wszystkich nauczycieli jest kosztowne, a częste ich używanie niszczy wkładkę, którą po pewnym czasie trzeba wymieniać razem z całym kompletem kluczy. Drzwi zabezpieczone czytnikiem na karty, blokowane są automatycznie po ich zamknięciu.